Jonas Rönnqvist, seger mot MODO senast med 1-0, vad tar ni med er från den matchen?
- Vi tar med oss ganska mycket tycker jag. Framförallt att det var bra energi och ett bra driv i laget och vi hade bra positioner i vårat nya sätt att tänka. Så det var mycket som var bra som vi ska ta med oss till nästa match.
Är det något ni är mindre nöjda med från den matchen?
- Nä, jag tycker faktiskt inte det. Det mesta såg bra ut och det är klart att det alltid finns detaljer som kan bli bättre men ju längre tiden går så kommer det vi tränar på också förhoppningsvis sätta sig i ryggmärgen och då går allt lite snabbare och utförs på ett säkert sätt.
Ni sköt mycket skott i början men fick inte in pucken, vad berodde det på?
- Det där är alltid en kombination av att motståndarna har ett bra målvaktsspel och att vi själva hade kunnat förvalta chanserna på ett bättre sätt. Men det viktiga tycker jag är att vi ändå skapar målchanser och hittar modeller att skapa målchanser. Sen får man bara hoppas att vi kan förvalta det på bästa sätt.
Vad har spelarna för direktiv inför kvällens match?
- Att vi ska försöka på samma sätt som vi gjorde mot Modo med samma energi och samma driv och försöka befästa dem här positionerna som vi letar. Förhoppningsvis så ska det gå bra.
/Markus Tervamäki