
Dagen efter gruvbesöket och landhockeyn var det full fart från morgonen. Frukost kl 07.45 innan laget samlades på Lombia, fick information från Kiruna IF:s personal och sedan guidades till sina respektive skolor.
Luleå Hockeys spelare delades upp två och två och åkte sen ut till skolklasser för att berätta lite om sig själva, sin bakgrund och värdet av god kamratskap i både laget och klassen.
Det ställdes många intressanta frågor och på Raketskolan kom Chris Abbott och Thomas Raffl till en klass som passade på att göra besöket till en del av sin engelskalektion. Ungdomarna visade på stort kunnande och mod när de ställde sina frågor på engelska till hockeyspelarna.
Efter ca 45 minuter av föredrag och frågestund så var det dags för autografskrivning. Därefter gick killarna vidare till nästa klass. Och samtidigt med detta så passade Cam Abbott och Martin Chabada på att vara med när en klass hade gymnastik.
Iförd rejäla vinterkängor visade sig Cam inte vara allt för oäven i fotboll, även om Martin Chabada måste ha varit riktigt vass i den sporten när han växte upp. För tillsammans med tjejerna som hade hittat några pom-poms så var det han som stod för showen.
Efter skolbesöket återsamlades laget på Lombia där en träning genomfördes under matchdagen, därefter åkte man en kvart söderut mot Jukkasjärvi för att kika lite på Ice Hotel.
Första stoppet blev restaurangen där det serverades en variationsrik och god lunchbuffé från både det kalla och varma köket. Så det slog an en bra ton inför resterande delen av rundturen av alla byggnader konstruerade av snö och is.
Det fanns en kyrka gjord i is, säkert med plats för 35-40 personer och när vi var där så höll man på att bygga isbaren på hotellet. Det fanns fåtöljer, bord och en bardisk gjorda i is som var verkligt snygga.
Inne i själva hotelldelen så fanns det ett antal rum som var och ett hade eget tema. Och nu gick det bra att gå runt och kolla in hur intresserade kommer att få sova senare under året. Allt från intressanta geometriska figurer, till ett skrämmande dockansikte och Batmans hemstad fanns skulpterade inne i rummen.
Efter besöket på Ice Hotel väntade nån timmes vila på hotellet innan träningsmatchen mot Skellefteå i Lombia senare på kvällen. Väl på ishallen träffade Roger Rönnberg och Karl Fabricius (skada) ungdomsledare från Kiruna IF. Och där berättade dom om sin syn på ungdomsidrott utifrån perspektivet av tränare, förälder och spelare och det verkade vara ett bra möte som fick avbrytas när man diskuterat för länge och VIP-gästerna behövde lokalen för lite förtäring inför matchen.
Matchen lockade en publik som var säsongsrekord i Kiruna och både lagen hade sina anhängare som hejade på när det gjordes mål. Spelmässigt var det ganska jämnt och till slut var det SAIK som vann.
Lite autografskrivning och en middag senare var det dags för hemresa till Luleå igen och dom flesta var nog i sina hem strax efter kl 01.30.
/Robert Hedlund
Se även del 1 och del 2 av Norrbottensturnén.