• Huvudsponsorer

Torsdag Tor 8 Mars Mar
Lördag Lör 10 Mars Mar
Söndag Sön 11 Mars Mar
Onsdag Ons 14 Mars Mar
Torsdag Tor 15 Mars Mar
Fredag Fre 16 Mars Mar
Lördag Lör 17 Mars Mar
Söndag Sön 18 Mars Mar
Onsdag Ons 21 Mars Mar
Fredag Fre 23 Mars Mar
Lördag Lör 24 Mars Mar
Söndag Sön 25 Mars Mar

Johan Harju nådde milstolpe

18 november 2016 15:25
Nyhet

Med sina tre assist borta mot Rögle nådde Johan Harju en milstolpe. Lagkaptenen blev nämligen den tolfte spelaren i klubbens historia att nå 200 poäng.


I torsdgens match borta mot Rögle BK stod Johan Harju för tre assistpoäng där passningspoängen till Christian Jaros 1-4-mål blev extra speciell. Den poängen innebar nämligen att Johan Harju nådde milstolpen 200 mål för Luleå Hockey i SHL samt SM-slutspel. Han blir därmed den tolfte spelaren i klubbens historia att utföra den bedriften.

Harjus allra första poäng i LHF-tröjan kom hemma mot Mora IK 6 oktober 2005. Assisterad av Robin Lindqvist sköt Harju in 5-2 till Luleå Hockey i den tredje perioden i en match som slutade 6-2. Fler poäng kommer förhoppningsvis redan på lördag då norrbottningarna tar emot Örebro Hockey.