J20: Tre enkla poäng mot Huddinge

Publicerad:

Efter en riktigt tung förlust mot AIK på fredagen väntade en desto roligare match på söndagseftermiddagen där Luleå tog tre pinnar mot gästande Huddinge.


Första perioden började rent ut sagt tråkigt och under de första tio minuterna skapade lagen i stort sätt ingenting. Men i andra halvan av perioden fick matchen en vändning tempomässigt. Det var framförallt Luleå som stod för den och visade god intensitet.
Perioden såg dock länge ut att bli mållös, men i sista minuten slog Richard Zehnal till och gjorde ett skönt 1 – 0 mål för Luleå.

Andra perioden blev en riktigt underhållande period och Peter Cehlarik gjorde redan efter tre minuter 2 – 0. Det var helt klart Luleå som förde matchen och skapade de vassaste chanserna med dessutom ett par ramträffar. Trots det blev det inga fler mål i andra perioden och den slutade alltså 2 – 0.

Tredje perioden var även den en fröjd att se, speciellt om man var Luleåsupporter. Efter halva perioden satte Ondrej Zehnal 3 – 0 och inte mer än en minut senare fick William Kaijser göra ett fjärde. Mittendelen av sista perioden var helt klart matchens händelserikaste när också Huddinges Markus Nygren fick göra ett mål på straff.
I frustration drog Huddinge på sig ett antal utvisningar i slutskedet av matchen och kunde inte komma till några fler chanser. Efter en mycket väl genomförd match från Luleås sida slutade matchen 4 – 1 och Luleå fick med sig sina tre första poäng i fortsättningsserien.

Skribent Leo Granqvist