Den första perioden var ganska jämn sett till spel och puckinnehav men det var Färjestad som hade de hetaste målchanserna. Framförallt vid några sekvenser då gästerna fick pucken i slottet men om inte skotten gick utanför så stod fokuserad och alert Joel Lassinantti i vägen.
Spelet såg bättre ut i den andra perioden för Vårat Gäng som dock fick vänta fram till den sista minuten innan man fick nätkänning. Hemmalaget kom i ett anfall mot ett tämligen kollapsande motståndarförsvar, pucken studsade ut mot blålinjen där Oscar Engsund klev fram med både tid och yta. Backen laddade upp skottstyrkan till max och avlossade en riktig rackarrykare som fick målnätet att fladdra.
I den tredje perioden tog Luleå Hockey inledningsvis över spelet och i det skedet hade man god kontroll på matchen. Spelet blev dock mer och mer böljande under matchens sista tio perioder vilket såg ut att gynna ett jagande Färjestad då lagen bytte lägen med varandra. Tre minuter från slutet kom så matchavgörande 2-0 då Joonas Rask höll kvar pucken bakom motståndarmålet och serverade Linus Fröberg i slottet som tog emot, siktade och lyfte in försäkringsmålet för Vårat Gäng.
Med två mål upp och knappt tre minuter kvar hade Luleå Hockey matchen i sin ficka och 2-0 blev till slut 3-0 då Pontus Själin lyfte iväg en puck från egen zon som gick stolpe-in. Noterbart att Joel Lassinantti höll sin 41: a nolla (SHL+slutspel) och drygade med det ut sitt klubbrekord.