Ny lagledare till LHF/MSSK

Publicerad:

Riksserielaget Luleå Hockey/MSSK har gjort klart med en ny lagledare. Maria Schinkler, 33, kommer framöver att sköta logistiken runt laget.
- Det ska bli galet roligt att få vara med i en sådan satsning, säger Schinkler.

Luleå Hockey/MSSK har gjort klart med en lagledare. Det blir Maria Schinkler med ledarskapsbakgrund inom skol- och universitetsvärlden som får uppdraget att sköta logistiken runt laget.
- Det känns jättespännande att Luleå Hockey satsar ytterligare på damhockeyn och tar täten i jämställdhetsfrågor. Det skall bli galet roligt att få vara med i en sådan satsning, säger den nyblivne lagledaren.


Till vardags jobbar Maria som projektledare på Career Center vid Luleå tekniska universitet. Förutom högskoleexamen inom företagsekonomi har Maria även dubbla lärarexamen.
- Min roll kommer vara att hålla ihop, leda och hantera logistiken runt laget. Det är en roll som passar mig perfekt. Att Luleå Hockey bygger ett starkt lag med toppspelare gör det hela ännu mer intressant. Självklart är siktet inställt på en topplacering, säger Maria Schinkler och skrattar.
- Det skall bli en ära att få vara med. 

 

LHF Kommunikation Markus Tervamäki