Hämta ut nallarna före match
Du som redan köpt en nallebjörn kommer med ditt värdebevis till infodiskarna före matchen och byter in den mot en nallebjörn. Sedan tar du med den till din plats och väntar på att konferencier Andreas Egerup ger klartecknet för att kasta in björnen på isen.
OBS! Det är jätteviktigt att inte påsen till björnarna öppnas så att björnarna riskerar att bli fuktiga eller fastnar nere på isen. Annars kan de inte ges vidare till de välgörande ändamålen efteråt.
Nästan tusen sålda redan
Nästan tusen nallebjörnar har fruar- och flickvänner till Luleå Hockeys SHL-spelare sålt inför lördagens Teddy Bear Toss. Så förhoppningsvis blir det ett härligt event att ta del av i det första powerbreaket.
Kvarvarande björnar finns i infodisken
Vill du vara med i kampanjen så kan du köpa en nallebjörn vid infodisken så länge de finns kvar, efter det så går det bra att skänka 50kr till de välgörande ändamålen trots att björnarna skulle ta slut.
Intäkter till lokal välgörenhet
När björnarna landat på isen kommer de samlas in och delas ut till de lokala företeelser som har valts ut som förmånstagare vid Norrbottens första Teddy Bear Toss. Det handlar om VildaKidz, Kvinnojouren Iris samt lekterapin vid Sunderby Sjukhus. Dessa tre får även dela på det ekonomiska överskott som blivit vid försäljningen av nallebjörnarna.
Hjälp till att kasta björnar
Eftersom det inte är så himla lätt att kasta långt med en teddybjörn kommer säkerligen ett flertal landa på stolsrader längre ner i arenan och då gäller det att vi hjälps åt att kasta dem vidare så att de når ner till isen och kan samlas in. Vi har därför bett våra ungdomslag om hjälp med att befinna sig nära plexit för att bistå med detta.
Biljett till matchen hittar du som vanligt på