Strafförlust mot Skellefteå
Publicerad:

För tredje matchen den här säsongen slutade rivalmötet mot Skellefteå 2-2 i full tid och som i de tidigare mötena så tog västerbottningarna bonuspoängen via straffar. Detta inför 6150 personer i Coop Norrbotten Arena.
Den första perioden blev intensiv med ett hemmalag som ville smälla på och det var också Luleå Hockey som hade lite mera fart i benen och ett litet övertag gällande puckinnehav. Samtidigt blev Vårat Gäng hårt straffade i den första perioden som gästerna tog hem med två mål. Först redan i den första matchminuten där Luleå Hockey först vaskade fram en målchans men direkt på det vände Skellefteå spelet och gjorde 0-1. Halvvägs in i perioden kom en ny spelvändning för gästerna efter att Vårat Gäng tappat pucken på offensiva blå och uppförsbacken var alltså två mål efter första perioden.
I den andra perioden spelade gästerna på säkerhet, höll ställningarna bakåt i väntan på att få slå till när lägena uppstod. Nio minuter in i perioden kom en nyckelsituation i matchen då gästerna drog på sig ett matchstraff för charging och i powerplay kom också reduceringen. Mario Kempe och Juhani Tyrväinen stressade fram ett misstag från Skellefteåback bakom målet och Einar Emanuelsson lyckades bryta sig in på mål för att lyfta in pucken högt i nättaket. Kvitteringen, med två sekunder kvar av perioden, kom på ett liknande läge då Vårat Gäng än en gång tog fast en förlupen puck som vi Carl Mattsson hamnade hos Konstantin Komarek mitt i slottet.
I den tredje perioden hade sedan bägge lagen var sitt läge i powerplay för ett avgörande men en mållös tredje period följdes av en mållös förlängning och via straffslag så kunde Skellefteå ta bonuspoängen.