Känslan i truppen är fortsatt bra och i veckans träningar har försvarsspelet och special teams varit i fokus.
– Vi har haft en riktigt bra träningsperiod där vi har gnuggat på vårt försvarsspel och även nött en hel del med boxplay och powerplay, säger tränaren Stefan Hedlund.
Laget har imponerat med poäng i tolv raka matcher och i helgen ska man försöka förlänga den poängsviten då man ska ta sig an Djurgården och AIK på bortaplan.
– Det blir en härlig utmaning så det ska bli jättekul. Vi möter två lag som är på uppåtgång så det kommer att krävas hundraprocentig prestation från vår sida för att vi ska kunna vinna matcherna. Det kommer säkert att bli täta matcher så målvaktsspelet och special teams kommer att bli viktigt då det ofta avgör vem som vinner jämna och täta bataljer, säger Hedlund.
Samtliga spelare är friska och krya men en liten ändring i truppen sker.
– Vi har lånat ut Tomás Guman till Asplöven för helgens matcher, vi lyfter då upp Lucas Jidenius från J18-laget som följer med oss till Stockholm, säger Stefan Hedlund.