Det var festlig stämning i Coop Norrbotten Arena då Luleå Hockey firade 30 år i eliten. Laget från 1984 hyllades och dagens lag spelade i exakta kopior av matchtröjorna från 1983/84.
Det var en väldigt speciell kväll i Coop Norrbotten Arena då Luleå Hockey tog emot MODO Hockey under tisdagskvällen. Det var nämligen på dagen 30 år sedan laget tog klivet upp till Elitserien och detta firades stort. Laget från 1984 var på plats och fick ta emot publikens hyllningar och dagens lag spelade i exakta kopior av den matchtröja som Luleå Hockey spelade med säsongen 1983/84.
Matchen inledde Luleå Hockey riktigt bra och Linus Klasen slog till redan i den andra matchminuten då han med sitt mål gjorde sin 56: e poäng för säsongen och slog med det nytt klubbrekord. MODO som halvvägs in i perioden endast fått ett skott mot mål lyckades dock kvittera innan Luleå Hockey återtog ledningen i den andra perioden genom Lucas Wallmark som unyttjade Linus Omarks tjusiga skottpassning. MODO replikerade dock ganska omgående och allt vad matchen led så tog också ångermanlänningarna över.
Matchen gick till slut till förlängning och straffar med ställningen 3-3 och väl där så avgjorde MODO matchen och tog med sig bonuspoängen hem till Örnsköldsvik.