Tulus om helgens matcher

Publicerad:

SDHL

Luleå Hockey/MSSK reser hemåt med tre poäng i bagaget efter en snöplig förlust mot AIK och en 3-0 seger mot SDE.

Noora, ni hade ett kraftigt spelövertag mot AIK men det räckte tyvärr inte, hur upplevde du matchen?

– Jag tyckte att vi spelade bra mot dem och vi gjorde väldigt många bra saker men vi var lite ineffektiva i avsluten som gjorde att vi inte fick in pucken.

En stark tredjeperiod låg bakom 3-0 segern idag mot SDE.

– Idag började vi inte så bra, det blev bättre ju längre matchen led och när vi tog tag i det tycker jag att vi är det bättre och starkare laget. Så jag tycker vi vinner rättvist tillslut.

Forwarden har sett vass ut i säsongsinledningen och har gjort tre poäng på lika många matcher.

– Det har börjat helt okej för egen del, jag njuter varje dag av att få spela med laget. Jag försöker alltid göra mitt bästa för att laget ska vinna matcher.

LHF Kommunikation Andreas Joanson