Sara Grahn om helgens matcher

Publicerad:

SDHL

Det blev ännu en lyckad helg för Luleå Hockey/MSSK som nu har nio raka segrar.

I lördags blev det en stabil 4-1 seger mot AIK där norrbottningarna gjorde sin bästa period i den andra där man både gjorde ett powerplay-mål och ett boxplay-mål.
– Vi spelade helt okey, det var lite svängigt i vårt eget spel där vi blandade lite mellan att spela bra och mindre bra. Men sett till 60 minuter gör vi ändå en helt godkänd insats, vi vann med 4-1 och tog tre poäng vilket vi är nöjda med, säger målvakten Sara Grahn.

Och i dag blev det vinst med 3-0 mot SDE I Kalix där samtliga mål föll i den andra perioden.
– Vår bästa match i helgen. Vi spelade riktigt bra hockey i 60 minuter, vi åker otroligt mycket skridskor och hjälper varandra hela tiden. Vi hade också jättebra backcheck vilket gjorde att dem inte skapade så mycket.

Både powerplay och boxplay har fungerat bra senaste tiden.
– Det är såklart jätteviktigt att vi har fått till ett bra special teams och det är något vi jobbar mycket med så här I slutet av grundserien för att kunna optimera det lagom till slutspelet.

Målvaktsstjärnan om sin egen form senaste tiden.
– Formen känns bra, hela laget går bra och det är klart att det smittar av sig på mig som gör mig ännu tryggare.

LHF Kommunikation Andreas Joanson