Konstmål av Einar när Luleå Hockey kopplade greppet
Publicerad:

Luleå Hockey kopplade greppet om CHL-semifinalen mot Frölunda genom att vinna den första matchen med 3-2 på bortaplan. Kvällens stora behållning var Einar Emanuelssons öppningsmål som anfallaren slog in ståendes på knä.
Luleå Hockey och Frölunda HC har bjudit på sprakande möten under säsongen och tisdagens första CHL-semifinalmatch som spelades i Frölundaborg var inget undantag. Båda lagen visade upp ett brett register med fart, intensitet, skicklighet och kamp i en match där chanser kom åt bägge hållen. Spelmässigt var det en liten fördel för hemmalaget i den första perioden men det var Norrbottningarna som satte sina chanser. Mest minnesvärt var Einar Emanuelssons mål till 0-1 efter 13:48 där han ståendes på knä lyckades finta bort sin försvarare för att sedan själv skjuta pucken i mål, helt klart säsongens mål i CHL. 0-2 kom tre minuter från periodpaus i spel fem mot tre genom Daniel Sondell som sköt in en klassisk isare som gick in mellan benskydden på målvakten.
I den andra perioden var det sedan ombytta roller med ett Luleå Hockey som genom långa anfall tog tag i taktpinnen men den här gången var det hemmalagets tur att näta och inför den tredje perioden var ställningen 2-2. Väl där var spelet aningen mer kontrollerat där lagen var mån om att inte göra misstag men spelet som helhet höll fortsatt hög kvalitet. Avgörandet kom sju minuter från slutet då gästerna satte hårt tryck på motståndarkassen och till slut hittade Filip Hållander fram till Jack Connolly som sköt in 2-3 bakom en liggande Frölundamålvakt. Matchens avslutande minuter stängde sedan Luleå Hockey ner effektivt och med det har Norrbottningarna nu ett måls försprång inför den avslutande matchen som spelas i Luleå nästa tisdag.