• Huvudsponsorer

Lördag Lör 22 Februari Feb
Tisdag Tis 25 Februari Feb
Onsdag Ons 26 Februari Feb
Torsdag Tor 27 Februari Feb
Lördag Lör 29 Februari Feb
Söndag Sön 1 Mars Mar
Tisdag Tis 3 Mars Mar
Torsdag Tor 5 Mars Mar
Lördag Lör 7 Mars Mar
Tisdag Tis 10 Mars Mar
Onsdag Ons 11 Mars Mar
Torsdag Tor 12 Mars Mar
Lördag Lör 19 September Sep
Torsdag Tor 24 September Sep
Lördag Lör 26 September Sep
Torsdag Tor 1 Oktober Okt
Lördag Lör 3 Oktober Okt
Torsdag Tor 8 Oktober Okt
Lördag Lör 10 Oktober Okt
Torsdag Tor 15 Oktober Okt
Lördag Lör 17 Oktober Okt
Torsdag Tor 22 Oktober Okt
Lördag Lör 24 Oktober Okt
Tisdag Tis 27 Oktober Okt
Torsdag Tor 29 Oktober Okt
Lördag Lör 31 Oktober Okt

Förlängt med Intersport

20 maj 2020 09:15
Nyhet

Efter en framgångsrik säsong tillsammans är det nu klart att Luleå Hockey och Intersport väljer att förlänga sitt samarbete som föreningens sportleverantör så att det även gäller över säsongen 2020/2021.


Intersport är ett av Sveriges mest kända varumärken med över 50 års erfarenhet av sport och sportmode. På Intersport finns engagemang och kunskap i över hundra butiker och i deras e-handel. Globalt är Intersport världens största sportkedja med fler än 5500 butiker i 44 länder.

Och nu är det klart att man kommer samarbeta med Luleå Hockey i ytterligare en säsong som föreningens officiella sportleverantör på herr- dam-, junior- och ungdomssidan.

Peter Jidström, marknadschef Luleå Hockey
– Vi är väldigt nöjda med vårt samarbete med Intersport och är därför glada över att vi kommit överens om en förlängning. Intersport har en lång historik och hög kompetens när det gäller sportprodukter – något som är väldigt viktigt för oss då det är en central del av vår verksamhet.

Fredrik Josefsson, Store Manager Intersport Luleå
– Luleå Hockey har förra säsongen Sveriges bästa hockeyförening med serieseger i SHL och SM-final i SDHL. Därför är vi både glada och stolta över att fortsätta vårt samarbete som officiell sportleverantör för Luleå Hockey.