Det var mycket Frölunda i den första perioden. Hemmalaget visade upp bättre intensitet, skärpa och bröt igenom i många farliga spelvändningar. Och det var också i ett just sådant flygande anfall som matchens öppningsmål kom till efter 07:49.
I den andra perioden lyckades Luleå Hockey täppa till sitt mittzonsspel och med det blev också matchbilden annorlunda. Ännu bättre blev det sex minuter in i perioden då Vårat Gäng fick till en kvittering i powerplay. Gästernas enhet fick Frölundaboxen att röra sig och i ytan som uppstod framför mål högg Brendan Shinnimin till och det var kvitterat. Fem minuter från paus var det sedan Luleå Hockey som lyckades stoppa upp ett Frölunda anfall för att slå till med en kontring. Jonas Berglund spelade upp till Olli Nikupeteri som i sin tur spelade pucken i sidled till Joonas Rask som sköt in 1-2 till gästerna.
I den tredje perioden drog Luleå Hockey på sig två utvisiningar inom de första sju minuterna vilket gav Frölunda spelövertaget. Norrbottningarna lyckades dock stå emot den anstormningen och efter att laget blivit fulltaligt så jämnade spelet ut sig. Göteborgarna fick dock sista ordet med en kvittering, knappt tre minuter från slutet och semifinalserien är helt öppen inför returen och avgörandet i Luleå om en vecka.