Luleå Hockey tog initiativet
Publicerad:

Luleå Hockey tog iniativet i Play-In-serien mot Djurgården i en tajt match. Emil Sylvegård blev matchens ende målskytt då norrbottningarna vann 1-0.
Förhandssnacket inför Play-In-serien mellan Luleå Hockey och Djurgården Hockey handlade mycket om att matchserien skulle bli en batalj med mycket känslor. Visserligen blev det också en hel del kamp och fysiskt spel men i samma veva spelade bägge lagen en smart och kontrollerad hockey där man höll känslorna under kontroll.
Luleå Hockey förde spelet i stort sett matchen igenom och vann också skottstatistiken med 25-14 men det blev en målsnål tillställning. Såpass att det nätet rasslade till endast en gång i hela matchen och det redan i början av matchen. För redan efter 03:46 fick Emil Sylvegård ett perfekt läge i höga skottet och ett handledsskott senare lyste 1-0 på tavlan och det resultatet lyste matchen igenom. 1-0 i matchen och 1-0 i matcher till Luleå Hockey alltså. Reutren spelas i Stockholm på måndag.